Czym żywi się lis ?

Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi czy w tętniącym życiem mieście, większość z nas widziała lisa w ciągu swojego życia. Ale jak dużo wiesz o jednym z najbardziej kultowych zwierząt Wielkiej Brytanii?

Większość lisów żyje na terenach wiejskich, w tym w lasach, na polach uprawnych i w siedliskach podmokłych. Ale to nie znaczy, że zobaczysz lisa, gdy następnym razem pójdziesz na spacer – lisy wiejskie są bardzo płochliwe. Bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz miejskiego lisa kłusującego po ulicy lub gnieżdżącego się pod twoją szopą!

Co jedzą lisy?
Lisy mają naprawdę zróżnicowaną dietę. Są one ekspertami w polowaniu, łapiąc króliki, gryzonie, ptaki, żaby i dżdżownice, a także jedząc padlinę. Nie są jednak mięsożerne – są właściwie wszystkożerne, ponieważ żywią się również jagodami i owocami. Lisy miejskie poszukują również pożywienia w śmietnikach, często łapią gołębie i szczury.

Młode lisy przychodzą na świat głuche, ślepe i zależne od mleka matki, podobnie jak szczenięta psów domowych. Młode zaczynają jeść pokarm stały w wieku około czterech tygodni i są zazwyczaj całkowicie odstawione od piersi do czasu, gdy osiągną wiek 12 tygodni.

Co mogę karmić lisy w moim ogrodzie?
Istnieje kilka kontrowersji wokół karmienia lisów w ogrodzie, ale jeśli karmisz je w odpowiedni sposób, mogą przynieść ogromną ilość radości do swojej rodziny.

Unikaj:

Prób oswajania, dotykania lub ręcznego karmienia lisów, szczególnie na terenach miejskich. Jako dzikie zwierzęta, należy je szanować i powstrzymywać przed staniem się zbyt śmiałym. Wielu ludzi boi się miejskich lisów, ponieważ mylą ich ciekawskie zachowanie z agresją.
Wystawianie nadmiernej ilości pożywienia, które może zachęcić lisy do stania się zbyt pewnymi siebie.
Wystawianie jedzenia, które mogą zabrać i schować. Oferowanie im czegoś, co mogą zjeść na miejscu, zniechęca je do przekopywania ogrodów sąsiadów!
Pozostawianie niezjedzonego przez lisy jedzenia, które może przyciągnąć niepożądanych gości, takich jak szczury.
Większość diety lisów składa się z białka mięsnego, dlatego najlepsze do karmienia lokalnych lisów jest gotowane lub surowe mięso, lub karma dla psów w puszkach. Lubią one również orzeszki ziemne, owoce i ser.

Lisy mogą być karmione przez cały rok, ale powinny przestrzegać ustalonej rutyny karmienia. Zachęca to je do powrotu do ogrodu o określonej porze w oczekiwaniu na posiłek. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że jedzenie będzie stało, co z kolei zniechęca szczury.

Gdzie żyją lisy?
Stwierdzono, że populacja lisów maleje, a w 2018 roku szacuje się ją na 357 000 sztuk. Podczas gdy większość brytyjskiej populacji lisów żyje na wsi, badanie z 2017 r. wykazało, że brytyjska populacja lisów miejskich może wynosić nawet 150 000.

Lisy są fantastycznymi kopaczami i żyją pod ziemią w wykopanych norach zwanych dens lub „earths”. Lisy mogą również żyć nad ziemią, zwłaszcza jeśli znajdą osłonięte miejsce.

Jakie odgłosy wydaje lis?
Lisy mogą wydawać około 28 różnych dźwięków. Mimo to, są one przeważnie cichymi zwierzętami; nawoływanie odbywa się głównie podczas zimowego sezonu lęgowego. Najprawdopodobniej usłyszysz jeden z dwóch charakterystycznych odgłosów wydawanych przez lisy: szczekanie samca lisa i krzyk samicy vixen.

Szczekanie lisa jest głośnym „A-woo!”, które brzmi podobnie jak u psa domowego. Używają tego kontaktowego zawołania do komunikowania się z przyjaciółmi i rywalami. Posłuchaj psiego szczekania lisów.

Vixeny brzmią bardziej jak krzyczący ludzie! Ich ostre „Woooo!” wznosi się, a następnie ogonem rozchodzi się po krajobrazie, informując samce lisów, że są gotowe do rozmnażania. Posłuchajcie jak woła vixen.

Jeśli masz szczęście natknąć się na wiejskiej rodziny lisów lub mają lisy legowiska w swoim ogrodzie, można usłyszeć młode. Wydają one zabawny odgłos „Ack-ack-ack-ack”, kiedy siłują się ze sobą. Posłuchaj lisich młodych.

Jak wyglądają oznaczenia i odchody lisów?
Najlepsze miejsca do znalezienia odcisków lisich łap to błoto lub śnieg, lasy, tereny podmokłe i inne tereny wiejskie. Odciski te są wyraźnie widoczne w ziemi, wraz ze śladami pazurów. Podobnie jak psy, lisy mają jedną centralną opuszkę otoczoną czterema opuszkami palców, ale odciski lisów są węższe niż odciski psów. Lisy mają również mniejszą, prawie diamentową poduszkę centralną, z oznaczeniami palców, które znajdują się wyżej.

Pod pewnymi względami odciski łap lisów są podobne do odcisków kotów, ale ponieważ koty mogą chować pazury, ich odciski nie mają śladów pazurów.

Odchody lisów (lub scat) są znacznie łatwiejsze do odróżnienia niż odchody psów. Lisie odchody są zazwyczaj ciemne, długie, kanciaste i zwężone na jednym końcu – psie odchody mogą być znacznie większe i bardziej splątane.

Odchody lisów zawierają również resztki jedzenia: niestrawioną sierść zwierząt, zmiażdżone kości, a nawet pestki owoców. Lisy chętnie używają ich do oznaczania swojego terytorium, więc możesz je zobaczyć na otwartej przestrzeni. Na wsi należy zwracać uwagę na widoczne kępy trawy, kamienie i pnie. Na terenach miejskich obserwuj środek swojego trawnika!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *