Rotterdam – co zwiedzić ?

Rotterdam znajduje się w południowej Holandii i jest drugim co do wielkości miastem w kraju po stolicy Amsterdamie z populacją około 630.000 mieszkańców. Rotterdam jest ważnym miastem od wielu setek lat i zawsze służył jako duży port, ponieważ leży w delcie rzeki Ren-Moza-Skalda.

Od 1300 roku port w Rotterdamie rozwinął się i służył jako główny port Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W czasie II wojny światowej Rotterdam był bombardowany, a jego centrum zostało prawie całkowicie zniszczone, jednak po tym wydarzeniu miasto zostało powoli odbudowane i znów jest nowoczesnym portem.

Oprócz fascynującego portu, Rotterdam posiada również fantastyczną architekturę, taką jak nowoczesne budynki sześcianów i wieża Euromast, ale także wspaniałą różnorodność muzeów, jadłodajni i atrakcji, z których można skorzystać.

Markthal Rotterdam

Markthal jest oszałamiającym dziełem architektury, które zostało zbudowane w 2009 roku i służy zarówno jako budynek biurowy, jak i targowisko. Projekt budynku jest dość unikalny, z dużą półokrągłą szarą fasadą i dużą częścią z oknami wychodzącą na otaczający dziedziniec. Wewnątrz budynku znajduje się kilka niesamowitych dzieł sztuki autorstwa Arno Coenena, przedstawiających różne kolorowe owoce, rośliny, owady i kwiaty.

W części targowej Markthal znajduje się ogromny wybór sklepów, straganów, restauracji i barów, takich jak Tea bar, tapas bar, sklep „world of drinks” i ponad 70 innych różnych firm. Jest to naprawdę fajne i tętniące życiem miejsce do zwiedzania i spróbowania niektórych potraw i napojów.

Zoo w Rotterdamie

Znane również jako Diergaarde Blijdorp, zoo w Rotterdamie stało przez wiele lat, pomimo konieczności zmiany lokalizacji podczas II wojny światowej, aby uniknąć bombardowań. Zoo jest w świetnym stanie i posiada ogród botaniczny i Oceanium, a także prowadzi programy hodowlane, aby pomóc zagrożonym gatunkom, takim jak panda czerwona.

ZOO podzielone jest na kilka różnych obszarów tematycznych, w tym ogród chiński, las malajski, stepy mongolskie i rzekę krokodyli. Zwierzęta to między innymi Czarny Nosorożec, Kudu, Tygrys Sumatrzański, Słoń Azjatycki i Lampart Amurski. To zoo jest naprawdę fantastycznym miejscem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a różnorodność wybiegów i interaktywnych elementów zapewni wiele godzin zabawy.

Wieża Euromast

Wieża Euromast jest stacją widokową, która została stworzona w 1960 roku, aby zapewnić panoramiczny widok na miasto Rotterdam. Wieża wznosi się na wysokość 606 stóp i wraz z anteną jest najwyższym budynkiem w Rotterdamie. W wieży znajduje się restauracja, sala konferencyjna na spotkania biznesowe, apartament hotelowy i oczywiście taras widokowy.

Jest to idealny sposób na zobaczenie rozległej przestrzeni Rotterdamu i jego portów, a opłata za wstęp jest dość skromna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Jeśli masz ochotę na odrobinę adrenaliny, możesz nawet zjechać na linie lub zjechać na linie z wieży!

Most Erasmusa

Ten monumentalny most przerzuca się przez Nieuwe Maas, dopływ Renu i biegnie od zbiegu rzek Noord i Lek. Długość tego imponującego mostu rozciąga się do ogromnych 802 m, co czyni go drugim co do wielkości w Holandii. Most nosi przydomek „Łabędź” ze względu na duży maszt przypominający szyję łabędzia.

Na środku mostu znajduje się sekcja baskili, która otwiera się, aby umożliwić większym statkom przepłynięcie przez wody. Ten wyczyn nowoczesnej inżynierii tworzy imponujące tło dla portu w Rotterdamie i jest wspaniałą konstrukcją, którą można podziwiać i po której można się przespacerować.

Dworzec Główny w Rotterdamie

Rotterdam to miasto, które jest pełne nowoczesnej i unikalnej architektury, a dworzec centralny jest jednym z takich budynków. Nowy terminal został otwarty w 2014 roku, a jego architektura stała się dość ikoniczna. Budynek ma trójkątny kształt, który wskazuje w kierunku nieba pod wystającym kątem.

Zegar i duże litery, które są ustawione w wejściu do stacji zostały przeniesione ze starej stacji, aby zachować część jej pamięci. Stacja łączy się z wieloma innymi miejscami w Holandii, w tym z Amsterdamem, Den Haag, Groningen i Tilburgiem, a codziennie przez jej drzwi przechodzi ponad 100 000 pasażerów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *