Skąd bierze się kurz ?

Jeśli masz alergię na kurz, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, jak pozbyć się pozornie niekończących się ilości kurzu, który gromadzi się w Twoim domu. Nawet jeśli masz szczęście i kurz nie powoduje reakcji alergicznej, jest on nieestetyczny i może pogorszyć jakość powietrza w Twoim domu. W rzeczywistości, nawet jeśli nie masz alergii na kurz, składniki znajdujące się w kurzu mogą mieć wpływ na Twoje płuca i ogólny stan zdrowia.

Ilość kurzu w Twoim domu zależy od kilku czynników, takich jak miejsce zamieszkania, pora roku, liczba domowników, posiadanie zwierząt domowych, a nawet sposób sprzątania. Choć kurz sam w sobie jest skomplikowany – nawet dla naukowców, którzy poświęcają swój czas na jego badanie – to pozbycie się go nie jest. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, skąd się bierze, jaki ma wpływ na Twoje zdrowie i jak sprawić, by Twój dom był jak najmniej zakurzony.

Skąd się bierze kurz w domu?
Kurz może wydawać się pojawiać znikąd, czasem nawet po zakończeniu sprzątania. Choć walka z kurzem może wydawać się niekończącą się bitwą, warto ją stoczyć. Kurz to, w gruncie rzeczy, połączenie cząsteczek pochodzących zarówno z pomieszczeń, jak i z zewnątrz, które unoszą się w powietrzu i osiadają na powierzchniach. W artykule w Time z 2010 roku, Paloma Beamer, profesor polityki środowiskowej na Uniwersytecie Arizony, komentuje: „pył jest mieszaniną najróżniejszych rzeczy. Prawdopodobnie niemożliwe byłoby sporządzenie listy wszystkich możliwych elementów”.

Badanie przeprowadzone przez Beamer wykazało, że „specyficzna mieszanka kurzu w każdym gospodarstwie domowym różni się w zależności od klimatu, wieku domu i liczby osób, które w nim mieszkają – nie wspominając o nawykach mieszkańców w zakresie gotowania, sprzątania i palenia” oraz „większość kurzu domowego – około 60% – pochodzi z zewnątrz, przez okna, drzwi, otwory wentylacyjne i, co istotne, na podeszwach butów.” Choć jej badania mają już prawie dekadę, żadne z ostatnich badań nie wykazały błędów w jej ustaleniach.

To, co nam mówi, to fakt, że nie tylko posiadanie kurzu w naszych domach ma znaczenie, ale również to, z czego ten kurz jest zrobiony. Przyjrzyjmy się niektórym z powszechnych składników kurzu:

Pyłki, gleba i cząstki stałe
Jak wspomniano powyżej, 60% kurzu domowego pochodzi z zewnątrz. Pyłek, dobrze znany alergen, może dostać się do środka na butach, ubraniach, a nawet włosach. Poruszając się w domu, roznosisz pyłki, które następnie unoszą się w powietrzu i osiadają na powierzchniach. Dotyczy to również gleby, cząstek stałych pochodzących z palenia i wszelkich innych zanieczyszczeń zewnętrznych, jakie tylko przyjdą Ci do głowy.

Roztocza kurzu
Roztocza kurzu to mikroskopijne szkodniki, które występują naturalnie i rozwijają się w wilgotnym środowisku. Nawet jeśli Twój dom nie jest nienaturalnie ciepły lub wilgotny, jest prawdopodobne, że masz roztocza ukrywające się na pościeli, dywanach i zasłonach. Ponieważ kurz składa się z takich rzeczy jak sierść zwierząt domowych i martwy naskórek – ulubionych przysmaków roztoczy – im więcej kurzu, tym więcej roztoczy.

Sierść zwierząt domowych
Sierść zwierząt domowych – maleńkie płatki skóry, które zrzucają zwierzęta – to kolejny powszechny alergen znajdujący się w kurzu. Nawet jeśli nie masz własnego zwierzęcia, osoby wchodzące do Twojego domu mogą mieć sierść zwierząt na ubraniach. Kiedy sierść zwierząt dostaje się do powietrza i osiada, zbiera kurz i roztocza, zaostrzając problem.

Martwa skóra
Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kurz to głównie cząsteczki martwego naskórka. To prawda, że kurz może i często zawiera martwy naskórek, ale zazwyczaj nie jest to tak duży odsetek, jak się ludziom wydaje. Zamiast tego martwy naskórek unoszący się w Twoim domu działa jak magnes na roztocza i inne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.

Resztki jedzenia
Jeśli kiedykolwiek jadłeś posiłek przed telewizorem w salonie, wiesz, jak łatwo jest rozsypać kilka okruchów. Jeśli natychmiast pozamiatasz te resztki jedzenia, nie będziesz miał większych problemów. Jednak zbyt często małe cząstki jedzenia są upuszczane i zapominane, przez co stają się naturalnym składnikiem kurzu.

Owady i odchody owadów
Części ciała i odchody owadów, zwłaszcza karaluchów, są często spotykane w kurzu. Jeśli masz alergię na karaluchy, może to nasilić reakcje alergiczne. Karaluchy nie są wybredne co do tego, które domy zarażają. Tak więc, nawet jeśli twój dom jest nieskazitelnie czysty, szkodniki te mogą wejść z ich środowiska zewnętrznego, domu sąsiada (zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieszkaniu) lub mogą zostać wprowadzone przez instalację wodno-kanalizacyjną.

Ołów, arsen i DDT
Większość składników kurzu wywołuje alergie, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Jednakże, w badaniu, o którym wspomnieliśmy powyżej, naukowcy odkryli, że ołów, arsen i DDT mogą być obecne w kurzu, aczkolwiek w ilościach śladowych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *