Kiedy kwitnie przebiśnieg ?

Gdyby przebiśniegi (Galanthus spp.) kwitły w środku lata, być może nie kochalibyśmy ich tak bardzo. Nazwa naukowa tego delikatnego kwiatu pochodzi od greckich słów oznaczających mleko (gala) i kwiat (anthos), a kiedy przebiśnieg podnosi swoją mlecznobiałą głowę ze śpiącej ziemi, jest jednym z pierwszych kwiatów wiosny. Anglicy nazywali przebiśniegi uczciwymi pannami lutego, co sugeruje datę kwitnienia w miejscach o umiarkowanym klimacie.

Opis
Wąskie liście to pierwsze części przebiśniegu, które pojawiają się pod koniec zimy, wypuszczając twarde końcówki. Niewiele później pojawiają się śnieżne kwiaty, z których każdy zwieńczony jest kropelką zieleni. Ani kwiaty, ani liście nie zapierają tchu w piersiach. Białe, zwisające kwiaty są małe i niepozorne, wiszą jak małe lampiony na 4-calowych łodygach. Ich prosty wdzięk może jednak zachwycać, zwłaszcza że pojawiają się, gdy większość roślin jeszcze drzemie.

Pielęgnacja
Podobnie jak inne rośliny cebulowe, przebiśniegi preferują wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę i powinny być sadzone na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebulki. Ponieważ kwiat ten rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu, doskonale radzi sobie pod drzewami liściastymi, kwitnąc w wiosennym słońcu, ale także w półcieniu, gdy drzewo wypuści liście. Nie trzeba się martwić, że przebiśniegi się przeziębią. Są one wyjątkowo odporne, wytrzymują temperatury spadające do minus 40 stopni Fahrenheita. Aby rozmnożyć przebiśniegi, można podzielić kępy tuż po zaniku kwiatów. Należy je natychmiast przesadzić i pozwolić liściom naturalnie obumrzeć.

Odmiany
Choć przebiśniegi występują w dziesiątkach gatunków i odmian, trzeba się dobrze przyjrzeć, aby je rozróżnić. Wszystkie prezentują kiwanie się delikatnych kwiatów na dość krótkich, zbitych łodygach. Wspólne przebiśnieg (Galanthus nivalis) rośnie do wysokości około 4 cali w kępach około 4 cali szerokości. Gigantyczny przebiśnieg (Galanthus elwesii), pomimo swojej nazwy, dostaje nie wyższy niż wspólny przebiśnieg. Jego kwiaty i liście są jednak nieco większe. Odmiana „Flore Pleno” (Galanthus nivalis „Flore Pleno”) jest podobna, ale oferuje podwójne kwitnienie. Większość przebiśniegów rośnie w strefach odporności roślin 3 do 8 wg Departamentu Rolnictwa USA.

Zastosowanie
Przebiśniegi wyglądają najlepiej, gdy posadzi się ich wiele razem w miejscach, w których prawdopodobnie się zadomowią. Można je sadzić na trawnikach pod rozłożystymi drzewami liściastymi lub na obrzeżach lasów. Te małe białe kwiatki można także efektownie łączyć w grupy w ogrodach skalnych lub wzdłuż ścieżek. Są na tyle krótkie, że dobrze sprawdzą się przed kwitnącymi krzewami i nadadzą Twojemu podwórku wygląd ogrodu przydomowego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *