Kiedy kwitnie akacja ?

W Australii akacje nazywane są watachami, a w Afryce i Ameryce akacjami. Akacja jest największym rodzajem roślin naczyniowych w królestwie roślin. Nazwa Acacia pochodzi od greckiego słowa akis oznaczającego punkt lub zadzior. Na całym świecie występuje około 1350 gatunków akacji. Akacja jest doskonałą rośliną ogrodową.

Królestwo
Plantae
Dział
Magnoliophyta
Klasa
Magnoliopsida
Rząd
Fabales
Rodzina
Fabaceae
Podrodzina
Mimosoideae
Genus
Acacia
W Australii występuje około 1000 gatunków akacji. Powszechnie znany jako Wattle, Narodowy Kwiat Australii to Acacia pycnantha, Złoty Wattle. Dzień Wattle obchodzony jest 1 września każdego roku. Akacje kwitną przez cały rok, zwłaszcza wiosną i latem.

Kwiaty akacji są zazwyczaj małe, żółte i pachnące, z wieloma pręcikami, co nadaje kwiatowi niewyraźny wygląd. Kwiaty akacji to w rzeczywistości wiele małych kwiatów połączonych razem. Kwiaty akacji mogą różnić się kolorem od kremowego, bladożółtego do złotego. Jeden gatunek, Acacia purpureapetala, ma purpurowe kwiaty, podczas gdy forma Acacia leprosa ma czerwone kwiaty. Poszczególne kwiaty Acacia są ułożone w kwiatostany, które mogą być albo kuliste głowy lub cylindryczne kłosy. Każdy kwiatostan akacji może składać się z zaledwie 3 pojedynczych kwiatów (np. Acacia lunata) do 130 lub więcej (np. Acacia anceps).

Fakty o akacjach
Kolor liści akacji waha się od jasno- lub ciemnozielonego do niebieskiego lub srebrnoszarego.
Akacje charakteryzują się małymi, drobno podzielonymi listkami, które nadają łodydze liściowej pierzasty lub paprociowy (tj. pierzasty) wygląd.
Duża grupa akacji wkrótce po wykiełkowaniu wykształca zmodyfikowane płaskie struktury liściowe zwane filodiami (które są spłaszczonymi łodygami).
Kwiaty akacji nie wytwarzają nektaru. Jednak gruczoły liściowe i filodialne wydzielają nektar lub substancję cukrową, która przyciąga mrówki, pszczoły, motyle i inne owady.
Kolor kwiatów akacji u każdego gatunku jest dość spójny i może pomóc w identyfikacji różnych gatunków.
Akacje produkują strąki lub strączki (proste do bardzo zwinięte lub skręcone, gładkie lub pokryte drobnymi włoskami), które zawierają nasiona, te również mogą być pomocne w identyfikacji gatunku.
Drzewo akacjowe może być hodowane z nasion, z sadzonek lub przez szczepienie.
Acacia acinacea (Gold Dust Wattle), Acacia adunca (Wallangarra Wattle), Acacia alata, Acacia aneura (Mulga), Acacia baileyana (Cootamundra Wattle), Acacia bancroftii, Acacia beckleri (Barrier Range Wattle), Acacia binervata (Hickory dwuwarstwowy), Acacia melanoxylon, Acacia longifolia, Acacia senegal, są niektóre z gatunków akacji.
Akacje są w większości zapylane przez owady.
Wszystkie części rośliny Acacia – kwiaty, liście i phyllodes, rośliny strączkowe i nasiona, łodygi, pień i korzenie są wykorzystywane przez hordy zwierząt.
Drewno akacjowe jest znane z doskonałych właściwości opałowych, można z niego również uzyskać dobry węgiel drzewny.
Nasiona akacji są często wykorzystywane do produkcji żywności i wielu innych produktów. Nasiona Acacia niopo, na przykład, są prażone i używane jako tabaka w Ameryce Południowej.
Uprawa akacji
Akacje można rozmnażać na dwa sposoby – z nasion i z sadzonek.

Do sadzenia w ogrodzie należy wybrać miejsce dobrze zdrenowane.
Należy usunąć z niego chwasty i trawę.
Wykopać dołek o głębokości około dwa razy większej niż głębokość doniczki.
Wypełnij dołek dwukrotnie wodą, pozwalając wodzie spłynąć za każdym razem.
Aby zwolnić roślinę z garnka, trzymaj rękę nad wierzchołkiem i wokół rośliny, zapukać do góry garnka na twardej powierzchni i ułatwić roślinę, Tease out korzeni, wyprostować lub przyciąć te, które są kręcone.
Umieść roślinę w przygotowanym otworze sadzenia do poprzedniego poziomu gleby, przytrzymaj roślinę w pozycji pionowej, podczas gdy otwór jest wypełniony glebą.
Firm wokół zakładu i wody w.
Podlewać roślinę około raz w tygodniu, aż nowa roślina jest ustalona, zwłaszcza jeśli warunki są suche.
Akacje Pielęgnacja roślin
Akacje nie mają specjalnych potrzeb żywieniowych i będą rosły dobrze w większości gleb pustynnych.
Obszar ogrodu może być mulczowane z kory sosnowej lub innego materiału dostępnego, aby pomóc zapobiec wysychaniu.
Ściółka musi być jednak trzymana z dala od łodygi rośliny, aby uniknąć ewentualnego rozwoju zgnilizny łodygi.
Aby zachować zdrowy, krzaczasty krzew, zaleca się coroczne przycinanie.
Najlepiej przeprowadzać je po kwitnieniu.
Nie należy pozostawiać roślin akacji w doniczkach zbyt długo przed posadzeniem w ogrodzie, ponieważ szybko rozwijają one długie systemy korzeniowe.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *